Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start Węgiel brunatny Pikieta protestacyjna w Warszawie
Pikieta protestacyjna w Warszawie Drukuj
W dniu 2 grudnia 2009 roku o godzinie 12:30 odbyła się pikieta protestacyjna. Do Warszawy przybyło ponad 300 osób z dolnośląskich gmin zagrożonych kopalnią odkrywkową., aby demonstrować swoje niezadowolenie z planów rządowych. Wśród osób manifestujących znaleźli się szefowie samorządów z Rui, Kunic, Miłkowic, Prochowic, Ścinawy i Lubina. Liczne grono stanowili ludzie młodzi. Nie zabrakło także starszych osób i emerytów. Oni w swoim życiu ciężko przeżyli już jedno przesiedlenie. Niektórzy trzymali w swoich rękach walizki, jako symbol tego traumatycznego wydarzenia. Protestujących wspierali działacze z Greenpeace oraz legniccy parlamentarzyści. Delegację protestujących przyjął dyrektor biura marszałka Bronisława Komorowskiego. Na jego ręce została złożony apel do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o treści:


Szanowny Panie Marszałku

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z pracami Sejmu nad nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego (druk sejmowy nr 1696) i zwracamy się z apelem o to, aby również Pan dołożył wszelkich starań by ustawa została odrzucona.

Przyjęcie ustawy w obecnym kształcie doprowadzi do ekspansji kopalni węgla w Polsce – bez zgody i wbrew woli samorządów i obywateli, którzy w pierwszej kolejności odczują negatywne skutki działalności kopalń. Nie zgadzamy się na wysiedlenia tysięcy ludzi, fizyczną likwidację domów, szkół, kościołów, cmentarzy. Nie chcemy wegetować w pobliżu gigantycznych, sięgających 200 m metrów wyrobisk kopalnianych, olbrzymich zwałowisk i dymiących kominów elektrowni. Przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego swoje stanowcze NIE wypowiedzieli w referendach mieszkańcy sześciu gmin położonych na złożu „Legnica”: Kunice, Lubin, Miłkowice, Prochowice, Ruja i Ścinawa (woj. dolnośląskie) oraz gmin Brody i Gubin (złoże „Gubin”-woj. lubuskie). Referenda są ważne i wiążące.

Ustawa zakłada usunięcie możliwości wykluczenia z obrotu prawnego koncesji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, co oznacza daleko idącą liberalizację prawa i utratę kontroli państwa nad działalnością spółek węglowych, które wkrótce znajdą się w rękach właścicieli prywatnych. O tym jak szkodliwa może to być działalność przekonuje to, co już się dzieje w okolicach Konina i na Śląsku, gdzie istniejące kopalnie powodują osuszanie jezior, straty w rolnictwie i leśnictwie, zapadanie się ziemi i zalewanie osiedli mieszkaniowych, zniszczenia infrastruktury całych miast, osiedli i wsi. Ustawa w projektowanym kształcie tylko pogorszy tą sytuację.

Ustawa umożliwi wprowadzenie ochrony złóż węgla brunatnego przed zabudową i to już w 2010 r., zgodnie z przyjętą przez rząd „Polityką energetyczną Polski do 2030”. Oznaczać to będzie zablokowanie rozwoju gmin i kompletną stagnację bez względu na to czy kopalnia kiedykolwiek powstanie. Ponadto, co najważniejsze, projektowana ustawa jest sprzeczna z Konstytucją i prawem unijnym, co potwierdza przygotowana ekspertyza prawna.

Mając powyższe na uwadze jeszcze raz apelujemy do Pana Marszałka o zaangażowanie swojego autorytetu w celu odrzucenia nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Prosimy także o wsparcie i zaangażowanie w kampanię służącą obronie praw samorządów reprezentujących interesy społeczności lokalnych zagrożonych planowaną budową odkrywkowych kopalni węgla brunatnego oraz konsekwencjami destrukcyjnej eksploatacji węgla brunatnego. Mamy nadzieję, że nie chce Pan stanąć po stronie lobby ustępujących technologii, które nie oglądając się na konsekwencje społeczne, środowiskowe i ekonomiczne oraz wyrażona jasno w referendach wolę obywateli, forsuje bezwzględnie swoje interesy.”
Więcej zdjęć w galerii

 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj14766
mod_vvisit_counterWczoraj18580
mod_vvisit_counterW tym tygodniu14766
mod_vvisit_counterW tym miesiącu511959
mod_vvisit_counterOd początku24261170