Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start Węgiel brunatny W stolicy o odkrywce. Brak porozumienia
W stolicy o odkrywce. Brak porozumienia Drukuj
Urzędnicy państwowi z Warszawy i delegacja wójtów, burmistrzów i przewodniczących Rad Gmin rozmawiali w stolicy o budowie kopalń odkrywkowych. Nie doszli do porozumienia, ale chcą spotkać się ponownie.

Wśród nich byli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: Wiceminister Maciej Kaliski, Wiceministra Waldemar Ługowski oraz Stanisław Sudaka Wicedyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej MRR.
 

Irena Rogowska Wójt Gminy Lubin i Przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” przekazała List Otwarty do Premiera zawierający sprzeciw wobec możliwości przyjęcia przez Rząd uchwały zatwierdzającej Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).

- Ewentualne przyjęcie uchwały doprowadzi do wdrożenia w życie planów budowy nowych kopalń węgla brunatnego, co z kolei otworzy drogę do wywłaszczeń mieszkańców i zniszczeń w środowisku – przypomina Rogowska. - Przesądzi też o objęciu gmin, z trzech województw (dolnośląskie lubuskie i łódzkie) niczym nie uzasadnioną ochroną złoża węgla brunatnego przed dalszą zabudową infrastrukturalną niezwiązaną z energetyką.


 

W trakcie dyskusji z udziałem części obecnych przed KPRM członków Koalicji oraz Wójta niemieckiej gminy Schenkendöbern (Guben Brandenburgia) przedstawiono przyczyny oraz dotychczasowe działania w ramach protestu przeciwko planom budowy nowych kopalń węgla metodą odkrywkową w Polsce. Samorządowcy zostali wysłuchani z uwagą, ale w ich ocenie bez zrozumienia racji wyartykułowanych przez mieszkańców zagrożonych gmin podczas referendów z 2009 r.
Strony tj. przedstawiciele Ministerstw i uczestnicy pikiety pod KPRM pozostały przy swoich stanowiskach.


Strony podjęły decyzję, że konfliktową sytuacją można rozwiązać tylko za pomocą dialogu.
Wiceminister Maciej Kaliski na wniosek samorządowców zadeklarował, że dojdzie do następnego spotkania najpóźniej w trzeciej dekadzie września br. czyli jeszcze przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. W spotkaniu mają uczestniczyć także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. Samorządowcy mają nadzieje, że tym razem prezentowane od kilku lat argumenty i propozycje rozwiązania konfliktu skłonią rządzących do spojrzenia na problem odkrywek z innego niż prezentowany przez lobby energetyczno - węglowe punktu widzenia.
Delegację Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” w Sejmie w imieniu Marszałka G. Schetyny przyjął Adam Podgórski Dyrektor Generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu.

źródło: www.lca.pl

 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj16295
mod_vvisit_counterWczoraj18580
mod_vvisit_counterW tym tygodniu16295
mod_vvisit_counterW tym miesiącu513488
mod_vvisit_counterOd początku24262699