Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start Węgiel brunatny Oświadczenie Przewodniczącej Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”
Oświadczenie Przewodniczącej Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” Drukuj

Pragnę poinformować opinię publiczną, że próbujący już od  kilku lat nawiązać dialog z Rządem RP włodarze  gmin zagrożonych planami budowy odkrywkowych kopalni węgla brunatnego oraz pozostali Koalicjanci z zadowoleniem przyjęli deklarację Ministerstwa Gospodarki, w tym Wicepremiera Waldemara Pawlaka, że referendum w sprawie usytuowania elektrowni jądrowej w Gąskach k. Mielna, zostanie uszanowane i wzięte pod uwagę w dalszych działaniach związanych z rozwojem energetyki jądrowej.

 Tym bardziej jednak szokujące jest, że ważne i wiążące  referenda w sprawie kopalni węgla brunatnego z 27.09 2009 r., przeprowadzone przecież na o wiele większą  skalę,  nigdy nie spotkały się, mimo dziesiątek apeli i pism, z podobną deklaracją ze strony żadnego z przedstawicieli władz państwowych.

  Mało tego, realne działania Rządu RP zmierzają w kierunku dokładnie odwrotnym niż wskazywałyby na to  wyniki  referendów.  

 Czy zatem dziwić może opinia społeczności naszych gmin, że to interes potężnego lobby energetyczno-węglowego jest ważniejszy niż wyrażona w najbardziej demokratyczny sposób wola   mieszkańców  zagrożonych odkrywką gmin ?

  Pytamy co  lub kto, przez ostanie lata powstrzymuje władze naszego kraju by podobnie jak
w Gąskach uznać i wdrożyć w życie wyniki referendów w gminach: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja,Ścinawa i  Prochowice  (dolnośląskie),  a  także Gubin i Brody w Lubuskiem ?        

 Co jest  przyczyną  swoistej schizofrenii politycznej, której przejawem jest  niemal natychmiastowe  uznanie wyników referendum w sprawie usytuowania elektrowni jądrowej z jednej strony,  z drugiej zaś przemilczanie obywatelskiego  werdyktu w sprawie odkrywkowej kopalni węgla  brunatnego  ?     

  Wieloletni  już brak dialogu ze społecznością zagrożonych gmin  świadczyć może  albo o skrajnej nieodpowiedzialności albo co gorsze, uleganiu przez władze państwowe siłom za nic mającym demokratyczne reguły obowiązujące w Państwie prawa jakim, mamy nadzieję,  jest i pozostanie nasz kraj.  

 

                                                                              Irena Rogowska,  Wójt Gminy Lubin

 Przewodnicząca Społecznego Komitetu „STOP  Odkrywce”

oraz Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”


 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj15064
mod_vvisit_counterWczoraj18580
mod_vvisit_counterW tym tygodniu15064
mod_vvisit_counterW tym miesiącu512257
mod_vvisit_counterOd początku24261468